آشنایی با انواع بلبرینگ

آشنایی با انواع بلبرینگ

بلبرینگ، بالبرینگ، یاطاقان ساچمه ای :( ball bearing ) این نوع از بلبرینگ رایج ترین نوع بلبرینگ است که نمونه هایی از آن را حتما در وسایل مختلف مشاهده کرده اید. این نوع از بلبرینگ ها هردو نوع فشار را به خوبی تحمل می کنند و بیشتر در وسایلی استفاده می شوند که بار وارده بر بلبرینگ زیاد نیست.

بلبرینگ، بالبرینگ، یاطاقان ساچمه ای :( ball bearing )
این نوع از بلبرینگ رایج ترین نوع بلبرینگ است که نمونه هایی از آن را حتما در وسایل مختلف مشاهده کرده اید.
این نوع از بلبرینگ ها هردو نوع فشار را به خوبی تحمل می کنند و بیشتر در وسایلی استفاده می شوند که بار وارده بر بلبرینگ زیاد نیست.
در این نوع از بلبرینگ، فشار برروی سطح خارجی بلبرینگ وارد می شود و این فشار از طریق ساچمه ها به بخش داخلی منتقل می گردد. به دلیل آنکه ساچمه ها کروی هستند، تنها بخش اندکی از سطح آن ها با سطوح در تماس است لذا اصطکاک به شدت کاهش یافته و این نوع بلبرینگ ها به نرمی حرکت می کنند.
از آنجاییکه تنها سطح کوچکی از ساچمه ها در تماس هستند بنابراین نمی توان فشار زیادی را بر آن ها وارد نمود زیرا موجب تغییر شکل پیدا کردن بلبرینگ می شود و پس از مدتی بلبرینگ کارایی سابق خود را ندارد.
بلبرینگ های غلتکی، رولبرینگ: ( Roller Bearings )
این نوع بلبرینگ ها قادر خواهند بود فشار بسیار زیادی از نوع radial را  تحمل کنند. در این نوع بلبرینگ ها سطح تماس ساچمه با سطوح یک خط می باشد (در بلبرینگ های چرخی یک نقطه بود) لذا این نوع بلبرینگ ها (بلبرینگهای غلتکی) قادر به تحمل فشار بسیار بیشتری هستند. اما این نوع بلبرینگ ها قادر به تحمل کردن فشار از نوع thrust نمی باشند. نوعی از این بلبرینگ که آن را یاطاقان سوزنی می نامند دارای استوانه هایی با قطر بسیار اندک می باشد.
بلبرینگ کفه گرد Ball Thrust Bearing :
این نوع بلبرینگ ها در جاهایی مورد استفاده قرار می گیرند که سرعت پایین باشد و همچنین فشار radialکم باشد.
بلبرینگ کفه گرد بشکه ای Roller trust bearing :
این بلبرینگ قادر به تحمل نمودن فشار زیادی از نوع thrust می باشند.
Tapered roller bearings :
این نوع از بلبرینگ ها قادر به تحمل نمودن فشار زیادی را از نوع radial و thrust می باشند.

بلبرینگ های مغناطیسی:
در بعضی از کاربردها که در آن سرعت حرکت وسایل مکانیکی بسیار زیاد می باشد از این نوع از بلبرینگها استفاده می شود. در این نوع از بلبرینگ تماس فیزیکی بین قطعات وجود نداشته بلکه نیروی مغناطیسی قویی سبب قوطه ور شدن اجزای داخلی بلبرینگ می شود. بعض از انواع آن قادر هستند در عرض یک دقیقه به تعداد 05555 گردش کنند.
Earthquake-proof Buildings :
همان طور که از نام این نوع بلبرینگ مشخص است، این نوع از بلبرینگ در زیربنای ساختمان ها برای مقابله نمودن با پدیده ی زلزله و مقاوم سازی ساختمان استفاده می شود. این نوع بلرینگ های غول آسا بسیار مقاوم بوده و وزن بسیار سنگین ساختمان را تحمل می کنند. امیدواریم در ایران نیز از این تکنیک در ساخت برج های مسکونی استفاده شود.

© کليه حقوق مادی و معنوی این سایت نزد شركت پرتو دانش مهر اميد محفوظ می باشد